HAMİLELİKTE CİLT BAKIMI

HAMİLELİKTE CİLT BAKIMI

Hamilelikte cilt bakımı. Hamilelik döneminde hormon değişimi problemlerinden dolayı cilt bakımına daha çok önem verilmelidir.

"<yoastmark

Anne adaylarının ciltlerinde yaşadıkları temel problem gebelik esnasında oldukça artan östrojen ve progesteron hormonlarıdır. Bununla birlikte Melanosit Uyarıcı Hormonunun da artması ile ciltte koyulaşma meydana gelebilmektedir. Ayrıca göbek hattında çizgi şeklinde, genital bölge ve kasıklarda, meme başlarında da koyulaşma oluşabilmektedir. Bu süreçte yaşanan değişiklikler, cilt rengine ve yapısına, genetik özelliklere bağlı olarak cildin tolere edebilmesi bakımından farklılıklar gösterebilmektedir.

Östrojen artışı hamileliğin ilk üç ayında daha az seviyelerde olur. İkinci trimesterde ise yani ikinci 3 ayda östrojen hormonu normalin 30-50 katına kadar çıkabilir. Yükselen östrojen hormonu ciltte akne oluşumuna zemin hazırlayabilmektedir. Ayrıca progesteronun artması da anne adayının cildinde kuruluğa sebep olacaktır. Gebeliğin son 3 ayında da prolaktin hormonun artması, ciltte damar görünümünü belirginleştirebilmektedir. Bu hormonlar ciltte yaratabilecekleri değişikliklerin yanında cildin yağ ve nem dengesinin bozulmasına ve çatlakların oluşumuna da sebep olurlar. Bundan dolayı hamilelik döneminde cilt bakımı rutini oluşturmak, diğer dönemlere göre daha çok önem kazanmaktadır.

HAMİLELİKTE CİLT BAKIM ÖNERİLERİ

  • Hamilelik lekeleri için içeriği doğal olan C vitaminli serumlar kullanılabilir.
  • Değişen cilt yapınıza göre uygun ürünler kullanarak cilt bakım alışkanlıklarınızı güncellemekte faydanıza olacaktır.
  • Eğer cildinizde yağlanma hissediyorsanız, cildinizdeki yağı dengelemeniz şart. Fakat cildiniz kurumaya meyilli ise hyalüronik asit ve vitaminlerle cildinizin nem dengesini ayarlamanız çok önemli.
  • Doktorunuzun kontrolünde K vitaminli ürünler de size iyi gelecektir. Ayrıca Anti-aging içeren kremler ve C vitamininin yanı sıra, E vitamini, glutatyon, selenyum ve koenzim Q10’dan da yine doktorunuz kontrolünde destek alabilirsiniz.
  • Hamilelik dönemi boyunca güneş kremi kullanmayı ihmal etmemelisiniz.
  • Bakım için kullanacağınız ürünler, bebeğinize zarar vermemesi açısından parfüm, paraben, silikon, alkol ve oksibenzon içermemelidir.
  • Evde hazırlayabileceğiniz, sakinleştirici etkisiyle bilinen salatalık, avokado ve ballı muzlu maskeler doğal olduğundan kullanımınıza uygundur.

Tüm bu bakımların yanı sıra bol bol su içmeniz çok ama çok önemlidir. Ayrıca cildinizin kolajen ve elastin seviyesinin artması hem de nemlenip beslenmesine fayda sağladığı için E vitamini, C vitamini ve çinkodan zengin beslenmekte yararınıza olacaktır.

Hamilelikte çatlak oluşumunu engellemek için faydalanabileceğiniz yazımızda aşağıdaki linktedir.

Okumanızı tavsiye eder, sağlıklı günler dileriz.

https://bebegimizoldu.com/hamilelikte-catlak-olusumu-ve-tedavisi/

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.