HAMİLELİKTE CİNSELLİK NASIL OLMALIDIR?

HAMİLELİKTE CİNSELLİK NASIL OLMALIDIR?

HAMİLELİKTE CİNSELLİK NASIL OLMALIDIR?

Hamilelikte cinsellik nasıl olmalıdır? Hamilelik süreciniz sağlıklı devam ediyor ve herhangi bir problem yaratmıyorsa, hamilelik döneminde cinsellik yaşamanızın da hiçbir sakıncası yok.

İlk zamanlarda yaşanan hormonal dalgalanmalar, yorgunluk ve mide bulantısı durumu cinsel isteğinizi azaltabilmektedir. Cinsel ilişkinin bebeğine zarar vereceği duygusu anne adaylarını etkileyebilmektedir. Hamileliğiniz ilerledikçe yaşadığınız kilo alımı ile kendinize olan güveniniz azalabilmektedir. Bu duygular cinsel dürtülerinizi olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Fakat rahat olun. Cinsel ilişkinin, gebeliğiniz sağlıklı olduğu takdirde bebeğinize zarar vermesi söz konusu bile değil. Çünkü bebeğiniz, rahminizde sıvı dolu bir kesede büyüdüğü ve geliştiği için gayet emin ellerde ve bulunduğu konum açısından da yaşayacağınız cinsel ilişkiden hiç etkilenmiyor.

HAMİLELİKTE CİNSELLİK NASIL OLMALIDIR?
HAMİLELİKTE CİNSELLİK NASIL OLMALIDIR?

Doktorunuza danışmak koşuluyla, hamileliğin ilk dönemlerinde anne adayı sıkıntı çekmiyorsa istediği pozisyonda cinsel ilişkiye girebilir. Anne adayının rahatlığının ön planda olması gereken hamilelik sürecinde kaşık, köpek, masaüstü ve kadının üstte olduğu pozisyonlar hamileler için en uygun pozisyonlardır. Ağrı, acı ya da kanama yaşamadığınız sürece her pozisyonda seks yapmanızda bir sıkıntı görünmüyor.

HAMİLELİKTE CİNSELLİK NASIL OLMALIDIR?

Hamilelikte cinsellik yaşarken dikkat edeceğiniz bazı hususlarda söz konusu. Örneğin anne adayının bu dönemde enfeksiyon kapmaması çok önemli. Bu yüzden prezervatif kullanımına devam etmeniz iyi olacaktır. Ayrıca vajinaya uygulayacağınız kayganlaştırıcı jel, sprey ya da kremler gebelik döneminde asla önerilmiyor.

Hamilelikte yaşanan orgazmın anne adayını rahatlattığı, hatta uyku düzenini de olumlu hale getirdiği bir gerçek. Bazı anne adayları, hamilelik döneminde cinsel isteğinin arttığını söyler. Bu fizyolojik olarak çok normal bir durumdur. Hormonların etkisiyle orgazma duyulan istek artabilmektedir.

Hamilelikte cinsellik yaşanmamasını gerektirecek durumlar?

Tabii ki bunların yanında doktorunuz bazı durumlarda cinsellik yaşamamanız gerektiğini de söyleyebilir. Bu durumlar; önceki hamileliğiniz de erken doğum yaşamanız, vajinal kanama varlığı, amniyotik sıvı yetersizliği, rahim ağzında açıklık ve
plasentanın rahim ağzını kapatması durumlarıdır.

Gebelik sürecinde yaşayacağınız her durum daima doktor kontrolünde olmalıdır.

Sağlıklı günler dilerim.

Hamilelikte merak edilen bir başka konu uyurken doğru yatış pozisyonlarıdır. Detaylı bilgi için tıklayınız 👇🏻
https://bebegimizoldu.com/hamilelikte-dogru-yatis-pozisyonu-nasil-olmali/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.