HANGİ ÇİZGİ FİLMLER İZLETİLMELİ?

HANGİ ÇİZGİ FİLMLER İZLETİLMELİ?

HANGİ ÇİZGİ FİLMLER İZLETİLMELİ?

Hangi çizgi filmler izletilmeli? Çizgi filmler, şüphesiz çocukluk hayatımıza yadsınamayacak kadar etki eden medya araçlarıdır.

Hatta yaşımız kaç olursa olsun, çizgi film izlemek hala mutluluk verir bizlere. Ebeveynler olarak bizlerin bile keyifle izlediği bu çizgi filmler, çocuklarımız için de favori aktivitelerdendir. Fakat her medya aracında olduğu gibi çizgi filmlerin de bilinçsiz ve kontrolsüz bir şekilde çocuklarımıza sunulması maalesef çocuklarımızın üzerinde olumsuz etkiler yaratabiliyor. Bu yüzden izlenilen çizgi film konusunda da dikkatli olmakta fayda var.

"<yoastmark

Önceliğiniz her zaman eğitici ve eğlendirici unsurların olduğu, çocuklara doğru mesajlar veren çizgi filmlerin izletilmesi olmalıdır. Artık günümüzde farklı türden birçok çizgi film var. Bu yüzden şiddet ve aksiyon içerikli çizgi filmlerin varlığı da kaçınılmazdır.
Elbette bu içeriklere sahip çizgi filmlerin, çocukların kişilik gelişimleri için olumsuz etkileri olabiliyor. Görünüşte eğlendirici olduğunu düşündüğümüz çizgi filmlerin aslında konu olarak istenilmeyen içeriklere sahip olabileceğini unutmamak gerek. Bunun önüne geçmek için sizde çocuğunuzun çizgi film izleme saatlerinde ona eşlik edebilirsiniz.

Başka bir konuya da değinecek olursak; teknolojinin ilerlemesi ve gelişmesi ile, özellikle çalışan ebeveynlerin çocuklara vakit ayıramaması gibi sebeplerle çocuklar çok erken yaşlarda televizyon ile tanışıyorlar. Uzmanlara göre erken yaşta çizgi film izlemek çocuklar için uygun değil. Çünkü çocuklar özellikle 0-2 yaş aralığında somut ve soyut, gerçek ve hayal arasında ayrım yapamıyorlar. Bu sebeple çizgi filmlerde gördükleri karakterleri gerçek olarak algılayabiliyorlar. Bu da çocukların 2 yaşına kadar çizgi filmlerle tanıştırılmaması gerekliliğini ortaya koyuyor. Pedagoglara göre; 2 yaşında bir çocuk günde yarım saat çizgi film izlemelidir. 3 yaşında bir çocuk günde en çok 1 saat. 4-6 yaş arasındaki bir çocukta günde en çok 2 saat çizgi film izlemelidir.

Çizgi film izlemeye başlama yaşı olarak bilinen 2 ve 6 yaş arasındaki çocukların izleyebilecekleri çizgi film konusunun gerçeklikten uzak olmaması gerekmektedir. İzlenilen çizgi filmdeki olayların ve kavramların günlük hayattan ve kolay anlaşılabilen olması çok önemlidir. Ayrıca yeni kavramlar ya da nesneler öğrenebileceği içeriklerin olması da gerekli şartlardan.

Sonuç olarak; çizgi filmlerin şiddet ve cinsel içerikli olmamasına, ölen, öldürülen karakterlerin olmamasına, korkutan ve doğaüstü olaylar içermemesine çok dikkat etmelisiniz.

Mutlu günler dilerim.

https://bebegimizoldu.com/cocuklar-ve-internet/

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.