KADIN BEDENİNİN METALAŞTIRILMASI

Kadın Bedeninin Metalaştırılması” son zamanlarda sosyal medyada da sıkça gündem olan bir konu. Maalesef biz kadınlara dayatılan bu algı her birimizde derin üzüntüler yaratıyor.

Yani ne farkeder ki? Ha şişman olmuşuz, ha zayıf. Ayrıştırmak, ötekileştirmek neden? Sosyal yaşamdan, eğitime ve iş hayatına kadar tabiri caizse kilolu kadınlara bugüne kadar hep ikinci sınıf insan muamelesi yapıldı. Hatta şişman kadınların başarıları bile gözardı edildi. Sırf estetik durmuyor diye söyledikleri dikkate alınmadı. Göze hoş görülmediği için yaptığı işler geçersiz sayıldı. Hep ezildi, baskılandı, psikolojik şiddet uygulandı.

Demek insanın kişiliğini şişman veya zayıf olması belirliyor öyle mi?

Ne kadar sığ bir düşünce.

Aslında, obezite bir engellilik durumudur. Ve tüm insanların eşit haklara sahip olması durumunda pozitif ayrımcılık bile söz konusu olabilir. Ama ne yazıktır ki, insandan dahi sayılmayan kilolu insanları savunacak yasal düzenlemeler yok.

Bu insanlar resmen acı çekiyorlar. O kadar mağdurlar ki durumlarından ötürü yalnızlaşıyor, psikolojik bunalımlara giriyorlar. Ve sırf obezler diye intihar bile edebiliyorlar. Çok acı.

Peki neden? Çünkü obezler, kilolular ve şişmanlar diye onlara bakışlarımız bile farklı oluyor. Kalabalık bir ortamda böyle insanlara denk geldiğimizde, parmakla gösteriyoruz. Giydiklerini eleştiriyoruz, konuşmalarını, duruşlarını… Neredeyse nefes alışlarını bile. Kendinizi birde onların yerine koysanız keşke. Aynı baskılara maruz kaldığınızı düşünseniz . Ne kadar zor bir durum.

Her kadın çok ama çok güzeldir. Kadınlar toplumdur, annedir, ailedir. Bütün dünyaya meydan okuyabilecek cesarete sahiptir, kadınlar. Peki sırf bedenleri için onları ayrıştırmak neden?

Kimse beni yanlış anlamasın ama erkeklerde böyle bir durum söz konusu olmuyor. Erkekler şişman diye yadırganmıyor. Hatta birbirlerinin göbeklerini yarıştırmaktan haz alıyorlar diyebilirim.

Ama şöyle bir de öz eleştiri yapacak olursam: Maalesef ki kadının düşmanı yine kadın oluyor. Yani en çokta biz kadınlar birbirimize yıkıcı eleştiriler yapabiliyoruz.

Çevrenizde böyle insanlar varsa eğer lütfen nazik olun. Sağlıklı beslenme önerilerinde bulunun ve onları anladığınıza dair cümleler kurun. İncitmeyin, yanlarında olun, destek olun.

Bunun yanı sıra izlediğim bir belgeselde, Hindistan’ın bir bölgesinde 60 kiloya ulaşamayan kadınların evlenemediğini gördüm. Ya nedir bu kadınlarla uğraşınız?

Kilo alırız, aaa nasıl bu kadar kilo aldın, hiç mi dikkat etmiyorsun? Yahu kadın belki hasta. Aldığı ilaçlar kilo almasına sebep oldu. Ya da canı istedi yedi ve aldı.

Kilo kaybederiz, aaa ne oldu sana hasta mı oldun vah vah. Ya kadın sağlıklı beslenme düzeni oturttu belki. Ya da önceki örnekteki gibi evet, gerçekten hasta. Zaten hastalığı ile uğraşıyor birde dış görünüşü ile psikolojisinin bozulmasına yol açıyorsunuz. Neden her şeyi merak ediyorsunuz? Neden sürekli sorular soruyorsunuz? Görünüşün esiri olmuşsunuz. Kimsenin iç güzelliği ile ilgilenmiyorsunuz. Her şey dış görünüş, her şey madde, her şey şekil.

Salın ya bizi. Yeter!

Biz böyleyiz.

Olduğumuz gibi.

Şişmanız. Zayıfız. Balıketliyiz.

Biz nasıl mutluysak, öyleyiz.

Karışmayın, sormayın, konuşmayın.

Merak da etmeyin ya.

SİZE NE?

Dayattığınız bu beden algısı çok saçma, çok yanlış. Yapmayın. İnsanların dış görünüşü hakkında çok bilgi sahibiymişsiniz gibi tavırlar takınıp, öyle alttan alttan bakmayın. Önemli olanın insanlık olduğunu unutmayın.

https://bebegimizoldu.com/

Related Posts

4 thoughts on “KADIN BEDENİNİN METALAŞTIRILMASI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.