KIRK UÇURMA SEPETİ NASIL HAZIRLANIR?

KIRK UÇURMA SEPETİ NASIL HAZIRLANIR?

KIRK UÇURMA SEPETİ NASIL HAZIRLANIR?

Kırk uçurma sepeti mi? Biraz da geleneksel şeylere değinelim..

Merhaba sevgili anneler. Geleneksel bir yöntem olan kırk uçurma sepetinden bahsetmek istiyorum. Kırk sayısı birçok inançta ve gelenekte önemli bir sayı olarak bilinir. Doğum sonrası geçen ilk 40 gün hem anne hem bebek için bir dönüm noktası gibidir. Annenin kendini fiziksel ve ruhsal olarak toparladığı, bebeğin ise dış dünyaya alıştığı evredir bu 40 gün. Dış dünyaya adapte olan bebeğiniz, artık büyüme evresinde önemli bir evreyi geride bıraktığı için bunun kutlaması yapılır. Her yörede farklı gelenekler uygulanabilmektedir. Genellikle bahsedecek olursak;  kırkı çıkan anne ve bebek yıkanıp temizlendikten sonra eş, dost ve akrabalarına ev gezmesine gidip kırk yumurtası veya kırk sepeti toplar.

Tarihe bakıldığında bu geleceğin şaman dinine kadar uzandığını söyleyebiliriz. O zamanın şartları tabi ki şimdiki gibi değildir. Şu an içinde bulunduğumuz zamanın imkanlarından dolayı sepetler daha süslü, daha özenli, rengarenk isteğe göre yapılabilmektedir. Sepete koyulan her malzeme bir anlam ifade etmektedir. Bebekler için güzel anlamlar barındıran bu malzemelerle siz de arkadaşlarınıza, yakınlarınıza çok güzel bir 40 uçurma sepeti hazırlayabilirsiniz.

Kırk uçurma sepetine neler konur?

1.) Un: Uzun ömürlü olsun.

2.) Şeker: Tatlı dilli, güzel ahlaklı olsun.

3.) Pirinç: Bolluk ve bereket içinde bir ömür geçirsin.

4.) Yumurta: Sağlıklı bir ömrü olsun.

5.) Tuz: Tertemiz bir yaşam sürsün.

6.) Para: Maddi sıkıntılardan uzak olsun.

7.) Pamuk: Pamuk gibi yumuşak huylu, sakin biri olsun.

Bunlar en bilinen belli başlı malzemelerdir. Bunları dilediğiniz gibi artırabilir, sizin inancınızda var olan malzemeleri ekleyebilirsiniz. Un, şeker, pirinç ve tuzu şişelere koyup, diğer malzemeleri renkli tüllere sarabilirsiniz. Yumurtaları renkli kalemlerle boyayıp bebeğin ismini yazarak 40ı uçtu gibi yazılar ya da espirili sözler yazabilirsiniz. Gönlünüzden geçen bir kıyafet, oyuncak, aksesuar, patik vb. gibi hoş bir hediye alıp onu da sepete ekleyebilirsiniz.  Hayal gücünüzle siz de bu malzemeleri dilediğiniz gibi süsleyerek bir sepette toplayıp o sepeti de kocaman bir tüle sarabilirsiniz. Üzerini renkli kurdelelerle nazar boncuklarıyla, uğur böcekleriyle süsleyebilirsiniz.

İyi günler.

https://bebegimizoldu.com/

 

Related Posts

3 thoughts on “KIRK UÇURMA SEPETİ NASIL HAZIRLANIR?

  1. Çok güzel bir yazı olmuş bize sizin örneklerinizden esinlenerek com guzel sepetler yapabiliriz bebeklerimize😇😇😇😇

  2. Eskileri, yani gelenek ve göreneklerimizi hiç bir zaman unutmamak hatırlamak adetlerimizi yerine getirmek çok güzel, teşekkürler 🙋‍♀️👏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.