LOHUSALIK DÖNEMİ PSİKOLOJİSİ

LOHUSALIK DÖNEMİ PSİKOLOJİSİ

LOHUSALIK DÖNEMİ PSİKOLOJİSİ

   (GELİN KAYINVALİDE İLİŞKİSİ)

Kurulacak her ilişki gibi gelin ve kayınvalide ilişkisi de karşılıklı konuşma ve anlaşma çerçevesinde olmalıdır. Özellikle lohusa döneminde anneye yardımcı olmak kurulan ilişkiyi sağlıklı kılacaktır. Lohusa anneyi güvende hissettirmek onun için en önemli hususlardan biridir. Annelik hüznü olarak da adlandırılan lohusa sendromu, doğum yaptıktan sonra annelerin kendini mutsuz, sinirli ve gergin hissetmesine sebep olacaktır. Burada anlayışı kayınvalidelerden beklemek elbette daha aşikardır. İdare etmeyi bilen kayınvalide bu durumun kazananı olacaktır. Ne olursa olsun gelininiz her konuda size ihtiyaç duyabilir. Soru sorarken rahat davranışlar sergilemesi tamamen sizin tutumunuzla bağlantılı olacaktır. Her iki tarafında birbirinden beklentileri tabii ki vardır. Ama bu beklentileri ne kadar az tutarsak kurulacak ilişkinin temelleri o kadar sağlam olur.

Maalesef ki bazen gelinin kayınvalidesine “Anne” diyememesi bile iki taraf arasında çok yıpratıcı olabiliyor. Açıkçası oğlunuzla evlenen gelininizi, kızınız gibi görüp ona karşı yumuşak ve hoşgörülü davranırsanız birbirinize alışma evreniz o denli kısalır. Paylaşımlarınız çoğaldıkça iletişiminiz artacak, birlikte vakit geçirmekten keyif almaya başlayacaksınız. Ortak paydanız olan torununuzun bakımı için gelininize yardımcı olmanız sizi birbirinize yakınlaştıracaktır. Aslında kayınvalidelerin olgunluk göstermeleri bu sürecin olmazsa olmazı. Yaş farkı, kuşak farkı, görüş farkı, kültür farkı elbette olması mümkün farklılıklar. Yaşadığınız çağ aynı olmadığından bebek bakımı da önceki çağlara göre farklılık gösterecektir. Öncelikle bunu kabul etmek gerek. Eğer her konuda çekingen davranırsanız, bir iş için yardımcı olurken oflayıp puflayıp yaparsanız, inanın yaptığınız yardımın hiçbir anlamı olmayacak. Zaten lohusa olan gelininiz birde sizin tavırlarınıza üzülecek ve bu dönemi daha zor atlatacaktır. Bununla birlikte anlaşamayacak beraber olduğunuz ortamlarda problemler yaşayacaksınız. Mühim olan farklıları kabul edip, iyi niyetle yaklaşmaktır.

Gelinler için konuşacak olursak:

Topluma dayatılan “Gelin ve Kayınvalide Çatışması” maalesef gelinleri olumsuz yönde etkiliyor. Bu bilince sahip olan tarafın önyargılı davranması da kaçınılmaz oluyor. Oysaki karşınızdaki sevdiğiniz adamın annesi, onu dünyaya getiren kadın. Tavrına, haline hayran olduğunuz eşinizi büyüten insan. Bu şekilde düşünecek olursanız o önyargı tabularınızı kırmanız an meselesi. Nasıl bir davranış sergilerse sergilesin tanımaya çalıştığınız kişi sizden yaşça büyük bunu hiç bir zaman unutmamalısınız. Elbette onun da çocuk yetiştirmek ile ilgili tecrübeleri var. Bırakın bazen uyarsın. Tabii burada aile ortamında gördüğünüz ahlak ve terbiye devreye giriyor. Saygınızı yitirmeden, olumsuz gördüğünüz bir durumu güzelce dile getirip, kimsenin kırılıp üzülmeyeceği şekilde anlatırsanız hiçbir problemin olmayacağını düşünüyorum.

“Yanlış üslup doğru sözün katilidir.” diyor Sad-i Şirazi. Harfiyen katılıyorum. Üslup yani söyleyiş şekli söyleyeceğiniz sözden daha kıymetli olabiliyor. Kimseyi, kimseye karşı dolduruşa getirmeye çalışmayın. Ne anne-oğul ayrılabilir birbirinden ne de seven sevdiğinden. Her ilişki başta güvene dayar sırtını. Karşılıklı güven de bütün güzellikleri serer gözler önüne. Anlayış ve uyum gösterdiğiniz her ortamda seçilir ve sayılırsınız. Yeter ki sevmeyi bilin diyorum.

Herkese dayanışma ve yardımlaşmanın bol olduğu mutlu bir aile hayatı diliyorum. Biliyorum ki lohusalık dönemi gerçekten zor. Güzel idare edildiğinde, hoşgörü ile yaklaşıldığında çözülemeyecek hiçbir problem de olamaz.

Sevgi ve saygıyla kalın.

 

Related Posts

4 thoughts on “LOHUSALIK DÖNEMİ PSİKOLOJİSİ

  1. Gelin kaynana iliskisi lohusa döneminde ya daha iyi oluyor ya daha kötü umarım bu yazıyı okuyup iyi olan tarafı seçeriz hepimiz elimize sağlık çok güzel olmuş

  2. Tüm yorumlara katılıyorum. Lohusalık döneminde duygular çok daha fazla ön plana çıkıyor. Herkesin birbirine empati duyması faydalı olacaktır. İyi günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.