NİŞAN GELMESİ NEDİR ?

NİŞAN GELMESİ NEDİR ?

Gebeliğin başından itibaren rahim ağzında,  anne karnındaki bebeği dışarıdan gelen  enfeksiyonlara karşı korumak için  biriken mukus yapısıdır. Nişan gelmesi bu mukus yapısının (sümüksü yapının) vajinal yoldan vücut dışına atılması durumuna denmektedir.

nişan gelmesi nasıl olur ?

Doğum zamanında rahim ağzı  önce öne doğru hareket eder. Esnemeye ve yumuşamaya başlar. Daha sonra da kendini geri çeker ve incelip, kısalır. Daha sonra doğum dalgaları ile genişleyip açılmaya başlar. Tam açılma noktasına gelmeden önce rahim ağzında bulunan mukus kendini dışarıya atar. Yani tam hazırlık kasılmalarınız başladığı sırada nişan gelmesi gerçekleşir.

"<yoastmark

rengi nasıldır ?

Genellikle pembemsi renkte olur.  Bazı durumlarda açık kahve ya da çok az kanlı bile olabilmektedir. Hafif kan olmasının sebebi, rahim ağzınızdaki hareketler sebebi ile kılcal damarlar çatladığı için kanla karışabilir.  Ancak fazla miktarda kan ile karşılaşırsanız kesinlikle doktorunuzu arayarak bilgi vermelisiniz.

ağrılı mı olur ?

Hayır  ağrı olmaz. Bazı gebeler bu durumu tuvalete girdiklerinde çamaşırlarında fark ederler. Bazı gebeler ise nişan gelmesini hissedebilmektedir.

nişan gelmesi durumunda ne yapılmalı ?

Rahim ağzını koruyan tabaka artık açıldığı için  rahim ağzı enfeksiyona açık bir hal alır. Bu da anne ve bebek açısından tehlikelidir.  Doğum hemen de başlayabilir, birkaç saat sonra da başlayabilir, birkaç gün sonra da. Bu süreçte panik yaparak bebeğinizi ve kendinizi strese sokmanıza gerek yoktur.  Doktorunuzu arayarak durumunuz hakkında bilgi verebilirsiniz.

Doğum gerçekleştikten sonra aklınıza takılan bir diğer konu ise emzirme tekniği ve hangi besinin süt yaptığı konusu olabilir. Bilgi için linki tıklayabilirsiniz. https://bebegimizoldu.com/anne-sutu/

Sağlıklı günler.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.