ÖFKELİ ÇOCUĞA NASIL DAVRANILIR ?

ÖFKELİ ÇOCUĞA NASIL DAVRANILIR ?

ÖFKELİ ÇOCUĞA NASIL DAVRANILIR ?

​Öfkeli çocuğa nasıl davranılması gerekir ? Öfke, bireyin istek, ihtiyaç ve planlarının engellenmesi ve haksızlıklara uğraması karşısında, kendini olumlu yollardan ifade edememesi sonucunda yaşadığı duygu durumudur. Birçok duygu gibi öfkenin de kesinlikle yaşanılması ve ifade edilmesi gereklidir.

Çoğu zaman öfkenin kötü bir duygu olduğu ve hiç yaşanmaması gerektiği düşünülebilir. Ama aslında öfke duygusunun yaşanması sevinç, şaşkınlık, hüzün duygularının yaşanması kadar normaldir. Fakat normal olmayan şey öfkenin uygun olmayan bir biçimde ifade edilmesidir. Çocuklar için baktığımızda öfke duygusuyla birlikte; örneğin; ısırma, vurma, bir şeyler fırlatma, ağlama nöbetleri gibi yıkıcı davranışlar görülebilmektedir. Bununla birlikte tersi olarak öfkeyi hiç ifade etmeyip çekingen kaldığı da görülebilmektedir. Her iki şekilde de öfkesini doğru ifade edemediğinden söz edebiliriz.

1-2 yaş döneminde öfke nöbetlerinin sıklaştığını görürüz. Bu durumda çocuk dünyayı anlamaya, özerkleşmeye ve kendi isteklerini bulmaya çalışmaktadır. Ancak aldığı her “hayır” cevabı karşısında çocuk engellendiğini hisseder. Dolayısıyla bu engellenme duygusu ise onu öfkeye iter ve inatlaşma yaşanırsa ağlama krizleri, öfke nöbetleri, vurma, kırma gibi davranışlar görülebilmektedir. Ebeveynlerinin dikkatini çeken çocuk eğer istediğini elde ederse bu davranışlarına kesinlikle devam edecektir. Dolayısıyla artık istediğini ağlayarak yaptıran, istediği olmayınca kendini yerlere atan bir çocuk olacaktır.

İlerleyen yaşlarda çözülemeyen öfke kontrol problemleri okul yaşamında ve sosyal alanda problem yaşamasına neden olur. Akranlar arası çatışma, kendini ifade edememe,  kendine zarar verme ve benzeri davranışlar görülebilmektedir.

Bebeklik döneminde öfke kontrolünün sağlanması noktasında büyük iş aileye düşüyor. Eğer aile sakin kalmayı başarabilirse çocuğun anne babadan model alarak sakinliği öğrendiği görülmektedir. Ebeveynlerin burada yapması gereken inatlaşmak yerine dikkati başka şeylere çekmek olmalıdır. Örneğin; derin nefes aldırılarak fiziksel olarak rahatlanması sağlanabilir.

ÖFKELİ ÇOCUĞA NASIL DAVRANILIR ?

 

ÖFKELİ ÇOCUĞA YAKLAŞIM

İlerleyen yaşlarda öfkenin kontrolü sağlanırken bazı yöntemler denenerek neler yapılabileceği öğretilebilmektedir. Bunlar;

Kendini nasıl sakinleştirebileceğini öğretmek
Nelere öfkelendiğini bulmak
• Yeni ilgi alanları oluşturmak
Öfke anında çevresini fark etmesini istemek
Hayal ettirmek
• Öfkeyi nasıl ifade etmesi gerektiğini anlatmak
Herkesin hata yapabileceğini kabullenme
• Bu durumun verdiği zararla ilgili konuşmak
• Olayın sonrasında öfke hakkında konuşmak veya öfkeyi nasıl ifade etmesi gerektiğini anlatmak.
•İşe yarayan yöntemleri uygulamaya koyup yeniden denemek

Öfke ve öfkenin kontrolünün sağlanması bir süreçtir. Tabii ki öfkelenen durumlar olacak ancak bu arada verdiğimiz zarar –hem kendimize hem çevremize- ne boyutta önemli olan budur. Öfke kontrol edilebilen bir duygudur. Çocuklarımızın ve herkesin fark etmesi gereken ilk durum bu olmalıdır. Çocukluk yaşamında baş edemediğimiz duygusal durumlar yetişkinlik yaşamımızda daha büyük bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Bu farkındalığı ne kadar erken oluşturursak baş etme becerileri daha güçlü olmakta.

Psikolojik Danışman Başak Yılmaz Özbaş 

Çocuklarda iletişim teknikleri yazımızı okumak için https://bebegimizoldu.com/cocuklarla-iletisim-teknikleri/ tıklayabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.