ÖN SÜT VE SON SÜT NEDİR?

ÖN SÜT VE SON SÜT NEDİR?

Ön süt ve son sütün farkı nedir? Anne sütünün gelişim aşamaları nelerdir? Hangi süt daha besleyicidir? Yenidoğan bebekler için anne sütünün önemi nelerdir?
Anne sütü ilk 6 ay bebeğin su dahil tüm beslenme ihtiyaçlarını karşılayan mucizevi bir besindir. Yağ, karbonhidrat, protein, mineral, vitamin ve suyu dengeli bir oranda içermektedir. Bu nedenle anne sütü bebeği enfeksiyonlara karşı korur ve bağışıklığını güçlendirir. Dolayısıyla bebeğinizin ilk aşısı anne sütüdür.

Anne sütünü üç bölümde inceleyebiliriz;

1. Kolostrum (ağız sütü)

Ağız sütü doğumdan hemen sonra salgılanan ve 2-3 gün devam eden süttür. Koyu kıvamlı ve sarı renktedir. Bu nedenle anne sütünün konsantre hali diyebiliriz. Protein oranı yüksek, yağ ve şeker oranı düşük olan bu süt bebek için çok önemlidir. Ağız sütü fazla miktarda gelmez. Fakat yenidoğan bebeğin midesine yetecek miktardadır. İçeriğinin zenginliği sebebiyle bebeği enfeksiyonlara karşı korur ve ilk kakasını kolay yapmasını sağlar.

2. Ön süt (ilk süt)

Kolostrumun ardından ilerleyen günlerde salgılanan anne sütünün ilk kısmıdır. Bebeğin emmeye başladığı ilk dakikalarda gelen süttür. Su ve şekerden zengindir. Bebeğin su ihtiyacını karşılar. Besleyiciliği azdır. Dolayısıyla sadece ön sütle beslenen bebeklerin kilo alımı azdır ve daha sık acıkırlar. 

3. Son süt

Bebek emmeye başladıktan birkaç dakika sonra gelen süttür. Yağ oranı yüksek ve besleyicidir. Bu sebeple de bebeği asıl tok tutan ve kilo aldıran son süttür.

Bebeğinizi emzirirken bir memeyi tamamen bitirmeden diğer memeye kesinlikle geçmemeniz gerekmektedir. Bu durum ön süt son süt alımını dengelemek için oldukça önemlidir. Son olarak süt üretiminin artışı bebeğinizi emzirme sıklığınız ile doğru orantılıdır.

Anne sütünün önemini daha ayrıntılı ele almış bulunan yazımızı aşağıdaki linkten kesinlikle okumalısınız. 

https://bebegimizoldu.com/anne-sutu/

Sağlıklı günler dilerim.

Related Posts

One thought on “ÖN SÜT VE SON SÜT NEDİR?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.