OTİZM NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR? TEDAVİ SÜRECİ NASILDIR?

Otizm nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavi Süreci Nasıldır?

Otizm nedir?

Otizm, çocuklarda özellikle ilk 3 yılda görülebilen, hayat boyu sürebilen ve çocuğun iletişim kuramamasına yol açan bir gelişim bozukluğudur. Genel olarak sosyal becerilerde yetersizlik, konuşamama ve tekrarlayıcı hareketlerle kendisini gösterir.

Otizm, nörogelişimsel bir bozukluktur. Bundan kastımız, çocuğun doğduğu andan itibaren devam ederken, büyüdükçe de gelişimine engel niteliğinde bir durum olmasıdır. Fakat günümüzde uygun rehabilitasyon programları sayesinde, erken tanı ile birlikte önüne geçilmesi mümkün olabilir.

Uzmanlar, bebeğinizin ilk 18 ayına çok dikkat etmenizi vurguluyor. Otizmin belirli bir nedeni olmamakla beraber genetik olduğu hakkında bilgiler var. Araştırmalara göre, erkek çocuklarda, kız çocuklardan daha fazla görülüyor.

Peki otizm belirtileri nelerdir?

 • İlk belirti, çocuğun konuşamaması ve akranlarından geride olmasıdır.
 • Karşısındaki kişiye duygusal olarak cevap veremez. (Gülümsemeye, gülümseme ile karşılık verememek.)
 • Göz teması kuramaz, akranları ile oyun oynayamaz. İletişimde bulunamaz. Uygun jest ve mimik becerisine sahip değildir.
 • Herhangi bir oyuncağı takıntı haline getirebilir ve sürekli onunla oynamak isteyebilir. Ayrıca bu oyuncakla oynarken tekrarlayan hareketlerde bulunabilir. Örneğin; kendi etrafında sürekli döndürmesi gibi.
 • Adı ile seslenildiğinde aldırış etmez, aşırı hareketli yada hareketsiz olabilir.
 • Konuşsalar bile aynı kelimeyi sürekli tekrar ederler.
 • Konuşmaları uygun bir ahenkte değildir. Vurgulayıcı bir ton kullanamazlar, genelde tekdüze konuşurlar.
 • Alıştıkları bir ortamdan dışarı çıkmak onları çok rahatsız edebilir. Örneğin; evden uzaklaşmak onları hırçınlaştırabilir.
 • Acılara ve korkulara karşı tepki gösteremezler. Çoğu konuda duyarsızdırlar.
 • Sallanma, dönme gibi tekrarlayıcı hareketlerde bulunabilirler.
 • Genelde dokunulmaktan hoşlanmazlar ve buna tepki gösterebilirler.

Otizm Tedavi Süreci Nasıldır?

Özel eğitim, bu çocukların durumuna bağlı olarak geliştirilen bir programdır. İnce ve kaba motor becerilerini, özbakım becerilerini, konuşma terapileri sayesinde de sosyal iletişim becerilerini kazandırmaya yönelik tedaviler uygulanır. Herhangi bir ilaç tedavisi yoktur. Ayrıca bu tedavide anne baba farkındalığı çok çok önemlidir. Eğitimlere olumlu etki olarak, anne baba yanında katılan çocukların daha çabuk karşılık verdiği görülmüştür.

Sonrasında kendi başına öğrenme becerisi kazandırılan çocuklara aynı zamanda otizmin temel ve keskin belirtilerini ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Otizmde tedavinin sonraki adımlarında ise otizm spektrum bozukluğu olan kişilerde yaşanan panik bozuklukları ve anksiyetenin önüne geçmek amaçlanır. Bazı otizmli bireyler aşırı sinir ve öfke nöbetleri geçirebilir. Bunun önüne geçmek için de çeşitli programlar ve terapiler uygulanır.

Yukarıda belirtilen tüm aşamalar, araştırmalar ve tecrübeler sonucunda öğrenilen bilgilerden oluşmaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için mutlaka doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyiniz. Erken teşhis ile bu durumun önüne geçebilirsiniz.

https://bebegimizoldu.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.