PORTAKAL MI? PORTAKAL SUYU MU?

PORTAKAL MI? PORTAKAL SUYU MU? 

Merhaba kış aylarında çocuğu  az üşüdüğünde az boğazını yutkunurken hafif batma hissi tarif ettiğinde ya da grip olduğunda en iyi c vitamini kaynağı olan portakala koşan canım anneler ya da canım kadınlar çünkü kendimiz için de böyle düşünürüz öyle değil mi ?

Portakal sadece C vitamini değil, B vitamini, magnezyum, kalsiyum, lifler ve doğal şeker açısından da zengin bir içeriğe sahip. Bedensel yorgunluğu giderilmesini sağlar. Bağırsaklara fayda sağlar. Yüksek tansiyon ve kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur. İçerdiği folik asit beyin gelişimine katkı sağlar.

Yani portakal bağışıklığımızı koruyan en önemli askerlerden birisi diyebiliriz. Hal böyle olunca kendimizi ne zaman kötü hissetsek hemen bir bardak portakal suyu içeyim deriz. Der miyiz deriz deriz. Hatta kafelere gidince bile ay sağlıklı bir şey tüketmek istiyorum deriz. Birazda hasta gibiyim, doğal portakal suyu siparişi veririz.  Kendimizi iyi hissederiz evet doğru ama atladığımız bir şey var. C vitamini alırken bu kadar şeker almaya gerek yok.

Neden meyveyi doğal bir şekerken meyve suyunu şekerli portakal suyu diye söyledim?

Çünkü portakal meyve haliyle bol lifli ve şeker oranı ideal, bol vitamin ve minerallerle besleyici bir ara öğün. Portakal suyunu sıkıp içince onu lifinden arındırmış oluyoruz ve doğal formunu bozuyoruz yani sağlıklı gibi görünse de bol şekerli ve karaciğeri yoran bir içecek haline geliyor.

Portakalın kendisini yemek bu nedenle daha kıymetli. Zaten sizde portakalı yerken ve portakal suyunu içerken arasındaki şeker oranını fark etmişsinizdir. Sebebini işte bu umarım vücudumuza giren gereksiz şekerleri artık tüketmeyiz ve çocuklarımıza da tükettirmeyiz. Portakalı doğal haliyle yeriz. Tabi ki porsiyon kontrolüne dikkat etmek şart.

Sağlıklı günler..

https://bebegimizoldu.com/

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.