RAHİM AĞZINDA YARA NEDEN OLUŞUR?

Rahim ağzında yara neden oluşur, aslında vücudun savunma mekanizmalarından biridir, bu durum. Vücudumuzun herhangi bir yerinde yara olduğunda, nasıl ki o bölgede kan artışı oluyorsa, rahimde de kan akışı artar ve şiş bir yara oluşur. Bu görünüm çileğe benzer bir yapıdadır. 

Öncelikle rahim ağzında böyle bir yara görüntüsü saptanıldığında hemen smear testi yapılmalı ve başka önemli bir durum olup olmadığı kesinleştirilmelidir. Yaraya sebep olabilecek nedenler varsa (doğum kontrol hapı kullanmak v.b.) bu nedenlerin ortadan kaldırılmasıyla genellikle kendiliğinden geçebilir. Fakat yara, herhangi bir enfeksiyon ya da irritasyondan kaynaklanıyor ise mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Yaşı kaç olursa olsun cinsel yaşamı aktif olan her kadın, servisite adaydır.

Servisite neden olan en önemli üç mikroorganizma; klamidya, gonore ve trikomonasdır. Bunun dışında bazen alerjik reaksiyonlar da rahimde yara oluşumuna sebep olabilir. Hatta bazı kadınların korunma yöntemi olan prezervatife bile alerjisi olabilir. Ya da vajina kayganlaştırıcı jeller dahi bu duruma sebebiyet verebilir.

Tedavisi ise rahim yarasını yakma, yani koterizasyon yöntemi, dondurma yani kriyoterapi ile mümkündür. Vajina içerisinde elektrokoter adlı cihaz yardımıyla yara yakılır ve bir-iki ay içerisinde doku iyileşir. Aynı şekilde dondurarak da yara dokusunu iyileştirmek mümkündür. Bu tedaviler sırasında hastaya genel anestezi uygulanması söz konusu değildir. Birkaç dakikalık bir işlemdir.

Servisitin belirtilerinden bahsedecek olursak:

  • Adet kanamasının bittikten sonraki dönemde ortaya çıkan yoğun vajinal akıntı.
  • Anormal vajinal kanama, kaşınma,
  • Vajinada yanma,
  • İlişki esnasında ağrı,
  • idrar yaparken yanma
  • Bel ağrısı.

Hafif vakalarda herhangi bir belirti olmayabilir ama yara ilerledikçe kötü kokulu, iltihabi, pembemsi, sarımsı bir akıntı ortaya çıkar. Ağrı da bu akıntıya eşlik edebilir. Kadın doğum doktorunuzla senelik kontrollerinizi aksatmamaya özen göstermelisiniz. Böylelikle saptanabilecek tüm olumsuz durumların erken tanı yöntemiyle kolayca üstesinden gelebilirsiniz.

Sağlıklı, mutlu günler dilerim.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.