RAHİMDE SIVI BİRİKMESİ

Rahimde sıvı birikmesi


RAHİMDE SIVI BİRİKMESİ

Rahimde sıvı birikmesi, hidrosalpinks özellikle rahim, kasık ağrısı ve kasıklarda baskı şeklinde kendini gösterir ve zaman zaman cinsel ilişki esnasında da ağrıya neden olabilmektedir. 

Yani düzenli olarak cinsel ilişki yaşadığı halde hala ilişki sırasında ağrı yaşayan kadınlar mutlaka doktor kontrolünden geçmeliler. Bazen hiç belirti vermeyen bu durum, çocuk sahibi olmak istenilip, hamile kalınamayınca da kendini gösterebiliyor. Çünkü bu rahatsızlık gebeliğe engel olabiliyor.

Rahimde sıvı birikmesi tespiti, ultrasonografi ve HSG rahim filmi yöntemi ile kolaylıkla saptanabiliyor.

Rahimde sıvı birikmesi, bazen doğuştan olabilir. Rahim bölgesinin özellikle cinsel hastalıklara açık olması gibi durumlarda görülür. Tanımadığı kişilerle cinsel ilişkiler kuran kişilerde daha çok görülüyor. Ağır cinsel hastalıklar geçirilmiş olmasının yanı sıra, enfeksiyonlara açık olma ve maalesef korunmasız ilişkiler neticesinde oluşabiliyor.

Daha önceden geçirilmiş olan kürtaj gibi bazı cerrahi operasyonlar da tüplerin tıkanmasına neden olduğundan bu sonucu doğurabiliyor.

Hastanın tedavisi için eğer bir operasyon gerekiyorsa da mutlaka işinin ehli bir doktordan yardım almakta fayda var. Çünkü bu operasyon bile üreme organlarınız için risk teşkil edebiliyor.

Rahimde sıvı birikmesi gebeliğe nasıl engel olur diye soracak olursanız da; sperm tüpçükler aracılığında yumurta ile buluştuğundan bu tüpçüklerin içinde biriken sıvı, geçişi zorlaştıracaktır. Bu yüzden olası bir gebeliğe engel olacaktır.

Biz kadınlar mutlaka kendimizde beklenmedik, aniden gelişen herhangi bir durum sezdiğimizde ve bu durum yıllık kontrollerimizin dışında da olsa doktorumuza gitmekten kaçınmayalım. Zira erken teşhis ve tedavi hayat kurtarır.

Sağlıklı günler.

 

 

Related Posts

One thought on “RAHİMDE SIVI BİRİKMESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.