RAHİMDE POLİP

Rahimde polipler, kadın hastalıkları arasında sıklıkla adı geçen  vücudun pek çok farklı dokusunda görülebileceği gibi rahimde de oluşabilirler.Oluşturdukları dokuda köklenip dışarıya doğru itilen polipler bir sap ile ya da bazen geniş bir taban ile dokuya tutunabilirler. Çoğu iyi huyludur. Fakat bazıları dokulara zarar verdiğinden kötü huylu olma ihtimalleri de vardır.Polipler risk oluşturdukları durumlarda, cerrahi olarak alınıp, tedavi edilirler.

Rahim ve rahim ağzı polipleri belirtileri şunlardır:

  • Düzensiz kanamalar, bu kanamalarda yoğunluk. Kanamalar genellikle kahverengidir.
  • Cinsel ilişki sırasında ağrılar.
  • Adet kanaması yoğunluğunun fazla olması.
  • Uzun süren adet kanamaları. Belki 15 gün ve daha fazla.
  • Gebe kalamama (kısırlık).

En çok kadınlarda, rahim ve rahim ağzı bölgelerinde oluşan polipler vücudun başka yerlerinde de görülebilirler. Tam olarak kesinliği bilinmemekle birlikte endometrial polip türlerinde dolaşımda bulunan fazlaca miktardaki östrojen hormonunun, polip oluşumunda etkisi olduğu düşünülmektedir.

Polipler, özellikle menopoz döneminde daha sık ortaya çıkmaktadır. Belli başlı başka bir belirtileri olmadığından, genellikle anormal kanama sonucu ortaya çıkmaktadırlar. Serumlu rahim incelemesi, MR, histeroskopi, ile tanıları kolaylıkla konulur. Polip ameliyatları düşünüldüğü kadar zor değildir. Operasyon 10-20 dakika arası sürer ve hasta 1-2 saat içerisinde taburcu olur.

 

Related Posts

One thought on “RAHİMDE POLİP

  1. Gerçekten zorlu bir süreç. Umarım kimse bu problemle uğraşmak zorunda kalmaz.
    Ayrıca yazınızda tüm detaylara yer vermişsiniz, muhteşem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.