HAMİLELİKTE ŞEKER YÜKLEME TESTİ NEDİR?

ŞEKER YÜKLEME TESTİ NEDİR

Hamilelikte şeker yükleme testi nedir? Zararı var mıdır? Gerekli midir?

Şeker yükleme testi nedir? Ülkemizde sık görülen şeker hastalığı vücutta göz, böbrek gibi birçok organda hasara neden olmaktadır. Hamilelik sürecinde de “iki bireyi” de etkileyecek bir durumdur. Dolayısıyla önlem alınması gereken bir konu haline gelmektedir.
Şeker yükleme testi  gebeliğin 24-28 haftalarında hamilelikte meydana gelen şeker hastalığını tespit etmek için uygulanır. 50 gram ve 75 gram şeker ile uygulanan iki çeşidi vardır. Aç karınla şeker içeren sıvı içirilmesi sonrası belirli saatlerde kan alınarak ölçüm yapılır.

"HAMİLELİKTE

Şeker yükleme testi ardından hamileliğe bağlı şeker hastalığı tanısı konulursa hekimler tarafından gerekli diyet ve tedavi yöntemleri uygulanır. Uygun egzersiz, diyet ve tedavilerle normal hamilelik ve doğum süreci gerçekleştirilir. Gerekli tedbirler alınmadığı takdirde bebeğin daha erken dünyaya gelmesine, beyin ve kalbi ilgilendiren doğumsal anormalliklere, annede sağlık sorunlarına, bebeğin dünyaya geldikten hemen sonra aşırı düşük şeker sendromuna ve buna bağlı sara nöbetlerine, düşük yapılmasına kadar ciddi problemlere yol açabilmektedir.Tespit edilip gerekli önlemler alındığında bu durumların önüne geçildiğinden dolayı hem bebeği hem anneyi riske atmamak adına bu testi yaptırmak oldukça faydalı olmaktadır.

HAMİLELİKTE ŞEKER YÜKLEME TESTİ NEDİR?

HAMİLELİKTE ŞEKER YÜKLEME TESTİ NEDİR?

Hamilelikten önce belli bir kilonun üzerinde olanlar, ailesinde şeker hastalığı olanlar, daha önceki hamileliklerinde 4 kilodan büyük bebekleri olanlar, daha önce ölü doğum yapmış olanlar, daha önce şeker yüksekliği ile ilgili problemi olan kadınlar risk grubunda yer aldığı için bu testi yaptırması yüksek oranda önerilmektedir.
Tedirginliğe sebep olan akıllardaki en büyük soruya gelecek olursak; şeker yükleme testinde alınan şeker miktarı çok fazla değildir ve kesinlikle bebeği zehirleyici bir etkisi bulunmamaktadır. Tükettiğimiz çikolatalarda ya da yediğimiz 2-3 dilim baklavadaki şeker oranı; testte verilen şeker miktarına yakın hatta daha yüksek olabilmektedir. Bu şeker miktarının bebeğe zararı yoktur. Test esnasında en fazla duyulan rahatsızlıklardan biri bulantı-kusma şikâyetleridir. Bu durumda bir miktar suya bir iki damla limon sıkarak bunun önüne geçebilmekteyiz.

HAMİLELİKTE ŞEKER YÜKLEME TESTİ NEDİR?

HAMİLELİKTE ŞEKER YÜKLEME TESTİ NEDİR?

Uygun tedavi yöntemleriyle şeker hastası bir anne adayı da sağlıklı bir hamilelik dönemi yaşayarak normal bir doğum süreci gerçekleştirebilmektedir. Bu sebeple de erken tanı önemlidir. Şeker yükleme testi de uluslararası kabul görmüş bir testtir. Ve dolayısıyla erken tanı için elimizdeki en önemli yoldur.
Sağlıklı günler sizinle olsun…

DR. Merve KARAKAYA

Doktorumuzun bir başka yazısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://bebegimizoldu.com/gebelikte-kan-uyusmazligi/

Related Posts

7 thoughts on “ŞEKER YÜKLEME TESTİ NEDİR?

  1. Sitenizde uzman kişilerin de yazılarının yer alması harika yazılarınız cok güzel bu faydalı bilgiler için teşekkür ederiz

  2. Bu konuda kararsızdım açıkçası bu kadar ayrıntılı anlatılmadığı icin kararsız olduğumu anladım Çok açıklayıcı bir yazı olmuş kesinlikle şeker yüklemesi yaptıracağım teşekkürler iyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.