SOSYAL MEDYA ÇILGINLIĞININ ANNELER ÜZERİNDE ETKİSİ

SOSYAL MEDYA ÇILGINLIĞININ ANNELER ÜZERİNDE ETKİSİ

Sosyal medya çılgınlığının giderek artmasıyla adeta duygusal tatmin haline gelen bu mecraya “annelik olgusu” da katılmış oldu. Evet hani o en kutsal saydığımız vasıf. Tabi ki anneler her alanda olduğu gibi sosyal medyada da yer alabilir hatta almalı da. Kimse çocuğum oldu diye kenara çekilip kendini soyutlamamalı, hayatın içine karışmalı evladıyla.

İşte tam da bu sırada yani hayatındaki yeniliklere alışmaya çalışırken bakalım diğer anneler neler yaşıyor neler yapıyor derken buluyoruz kendimizi. Meğer ne çok anne bebek sayfası varmış instagramda. Biraz fikir olsun diye girdiğimiz sayfalardan çıkamıyoruz adeta. Birinden bir diğerine sürükleniyoruz desek yeridir.

Elbette çok faydalı olan insana moral veren, bilgilendiren ve en önem verdiğimiz konu olan yemek ve aktivite anlamında bizi yönlendiren güzel sayfalar var. Sözümüz bunlara değil tabi ki. Bir de şöyleleri var.  Sırf işbirliği yaptığı markaları öven, kendine hediye gelsin diye methiyeler düzen, abarttıkça abartan. İşte bizim eleştirdiğimiz tam da bu. Kendi çocuğuna kullanmadığı ürünü reklam için paylaşanlar vicdanınız rahat mı gerçekten ? İnsanlar sizi takip edip sizlere güveniyor. Lütfen faydalanmayın bu durumdan. En azından masumlar üzerinden yapmayın bunu. En fenası da takipçiler kendini öyle kaptırıyor ki her paylaşılan ürünü almaya çalışıyor. Tabi maddiyat yetmeyince de aile içi tatsızlıklar bile yaşanabiliyor. Kendini yetersiz hissetme duygusu çıkıyor ortaya.

Halbuki çocuklarımızın aldıklarımıza değil sadece bize ihtiyacı var. Sevgimize, ilgimize, merhametimize. Bırakın onları takip etmekle geçen vaktimizi çocuklarımıza ayıralım. İmkanımızın el verdiğini alalım. Alamadığımızda kalmasın aklımız. Çocuğumuzla aramızda oluşan bağ ile kapatırız tüm açığı merak etmeyin. Bir de yine o paylaşımlardaki gibi her şeyin mükemmel olduğunu düşünmeyin ne olur. Evinin her işini yapan bir ya da birkaç yardımcısı olan insanlar gibi her anımızı çocuğumuza ayıramıyoruz bak millet ne etkinlikler yapıyor diye de düşünmeyin. Kameralar kapatılınca neler yaşanıyor o evde bilemeyiz.

Biz kendimize bakalım. Hatta gurur duyalım kendimizle evimizi de topluyoruz temizliğimizi yemeğimizi de yapıyoruz. Ohh bee. Yapamıyorsak da kime ne. Yeter ki çocuğumuz mutlu olsun. Yeter ki güzel anılar biriktirelim beraber. Bu günlerin geriye gelmeyeceğinin farkında olarak her an’ın tadını çıkaralım.

SİZDEN GELENLER

YASEMİN 

https://bebegimizoldu.com/

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.