TAMPON KULLANIMI

TAMPON KULLANIMI

Tampon

 

 

 

 

TAMPON NEDİR ?

Tampon; kadınların regl döneminde kanın dışarıya akmamasını sağlayan adet kanını emen silindir şeklinde % 100 pamuk hijyenik tıbbi bir üründür. 3 farklı boyutta tampon vardır.

Tamponlar Küçük orta ve büyük boylar şeklindedir.

Adet dönemlerinde kanaması fazla olan kadınlar büyük boy tampon tercih edebilir. Daha az oranda kanama olan kadınlar ise küçük boy tamponlar tercih edebilir.

TAMPON NASIL KULLANILIR ?

Tampon kullanımı

Öncelikle hijyen açısından ellerinizi güzelce yıkamalısınız. Ürünü rahat takmak için size uygun pozisyonu almalısınız. Ürün üzerinde gösterilen yerden açmalı hiçbir yere temas ettirmeden içerisinde bulunan ip aşağı gelecek şekilde vajinaya uygulamalısınız. (İçerisindeki ipi kontrol edin ki ip kopmuşsa o ürünü kullanmayınız. ) Bu ip tamponu çıkartırken kolaylık sağlaması içindir.

Enfeksiyona açık bir bölgeye uygulandığı için bu konuda dikkatli olmanızda fayda var.

tamponun tamamı vajinaya yerleştirilir ve parmağınızla itebildiğiniz kadar itebilirsiniz. Burada korkmanızı gerek yok çünkü tamponun yapısı vajinaya göre tasarlanmıştır.

Tamponlar petler gibi değildir. Tampon  kanı dışarıya atmadan kanın içerde emilmesini sağlar.

Tamponun en fazla 3 saat kalması aksi durumda kanın orda birikmesi enfeksiyona sebep olabilir. Kişiden kişiye değişen regl kanamanız eğer fazlayla tamponu daha sık değiştirmenizde fayda vardır.

Günlük hayatınızı olumsuz etkilemez eğer tamponu doğru yerleştirdiyseniz vajinadaki kaslar tamponu tutacağı için egzersizlerinizi rahatlıkla  yapabilirsiniz.

TOKSİK ŞOK SENDROMU

Toksik şok sendromu tamponun unutularak 8-24 saat vajina içinde kalmasına denir. ( uyuyakalmanız, tampon çıkarmayı unutmanız gibi durumlarda gerçekleşir ) 

Çok ağır enfeksiyonlara sebep olabilir. Dışarıya çıkması gereken kirli kanı saatlerce içerde zorla tutmuş gibi vücudunuzda hayati tehlikeye neden olabilir. Bu gibi durumlarda vücut tepki olarak baş ağrısı, kusma, kaşıntı, baş dönmesi, bulanıklık, bilinç kaybı gibi belirti gösterir. Derhal tampon çıkartılıp en yakın hastaneye başvurulmalı. Umarım bu gibi durumlarla asla karşılaşmazsınız.

KİMLER TAMPON KULLANMAMALI

Vajinal bölgesinde sağlık sorunu yaşayan kadınlar doktora sormadan tampon kullanmamalı.

Daha önce tampon kullanıp allerjik reaksiyon geçiren kişiler tampon kullanmamalı.

Kürtaj ya da düşük sonrasında da tampon yerine pet kullanılmasında fayda vardır.

Sağlıklı günler 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.