TÜP BEBEK TEDAVİSİ NEDİR?

TÜP BEBEK TEDAVİSİ NEDİR?

Tüp bebek tedavisi nedir? Bu tedavi yöntemi, doğal yollarla çocuk sahibi olamayan kişilere, laboratuvar ortamında, üreme hücrelerinin bir araya getirilmesi ile uygulanan bir tedavi şeklidir.

Öncelikle anne adaylarında yapılan incelemeler doğrultusunda, hastaların yaşına ve yumurtalık durumuna göre, kişiye özel tedavi şekli belirlenmektedir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ NEDİR?
Tüp bebek tedavisi nedir?

Tüp bebek tedavisinde amaç anne adayından yumurtaların toplanması ve baba adayından alınan sperm hücrelerinin birleştirilmesidir. Bu yüzden ilk olarak anne adayının yumurtalarının olgunlaşma sürecine girmesi için hormon tedavisine başlanır. Çatlatma iğnesi yapıldıktan sonra da yumurtaların foliküllerinden çıkması işlemi gerçekleştirilmektedir. Laboratuvar ortamında birleştirilen üreme hücreleriyle oluşan embriyoların en sağlıklı olanı anne adayının rahmine transfer edilmektedir. Gerekli durumlarda anne adayından rahim filmi, histeroskopi, kan sayımı, tiroit fonksiyon ve serolojik testler istenebilmektedir. Baba adayına da sperm analizi yapılmaktadır. Yapılan tetkik ve değerlendirmelerle birlikte çifte tüp bebek işlemi için bilgilendirme yapılmaktadır. Bununla birlikte adet olmadan önce bazı hastaların 1 hafta yada 10 gün ilaç kullanması gerekebilmektedir. İlaçları kullandıktan sonra anne adayının adeti ile başlayan tüp bebek tedavisi, 2 hafta sürebilmektedir.

TÜP BEBEK AŞAMALARI NELERDİR?

  1. Yumurtaların uyarılması süreci.
  2. Yumurtanın toplanması süreci.
  3. Yumurtanın sperm hücresi ile buluşturulma süreci.
  4. En sağlıklı embriyonun rahme transfer edilmesi.

Olağan durumlar için çiftlerin 1 yıl düzenli ve korumasız olarak cinsel ilişkiye girmeleri doğrultusunda anne adayında gebelik beklenen bir durumdur. Fakat anne adayı 35 yaşından büyük ise bu bekleme süresi 6 aya iner. Doğal yollardan gebe kalmak için kadın üreme sisteminin ve hormonal düzenin dengede ve uyum içinde olması şarttır. Bu yüzden jinekolojik muayenelerinizi aksatmamalısınız.

Sağlıklı günler dilerim.

https://bebegimizoldu.com/yureginde-anne-duygusu-tasiyan-tum-kadinlara-ithafen/

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.