YENİDOĞAN SARILIĞI NEDİR?

YENİDOĞAN SARILIĞI NEDİR? TEDAVİSİ VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yenidoğan sarılığı en kısa tabirle göz ve ciltte oluşan sarılaşma durumudur. Diğer bir deyişle vücuttaki bilirubin seviyesinin yükselmesidir. Sarılık olan bebeğin cildine biraz bastırdığınızda bu sarı rengi kolaylıkla görebilirsiniz. Yenidoğan sarılığı ortalama üç bebekten ikisinde görülebilmektedir. Çoğunlukla kendiliğinden geçen fakat yine de ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Sarılık vakaları genellikle doğumdan 2-3 gün sonra görülmeye başlar.

Sarılığın nedenleri nelerdir?

  • Bebeğin erken doğmuş olması
  • Emme sorunu yaşaması ve buna bağlı olarak yetersiz beslenmesi
  • Bebeğin annesiyle kan uyuşmazlığı olması
  • Bebekte bulunan kan hücrelerinin yeterince hızlı işlenememesi

Sarılığın belirtileri nelerdir?

  • Sarılık ilk olarak yüzde, gözün beyaz kısmında ve burunda belirir.
  • Gün ışığında daha kolay anlaşılabilmektedir.
  • Sarılık olan bebek uykuya daha meyilli hale gelir. Beslemek için bile uyandırmakta zorlanabilirsiniz.
  • Bebeğin emme refleksleri azalır.
  • Parmağınızla hafifçe burnuna, karnına bastırdığınızda sarı renk gözle görülebilir.

Yenidoğan sarığının tedavisi nedir?

Yenidoğan sarılığı çok yüksek olmadığı takdirde genellikle kendiliğinden azalarak yok olabilen bir durumdur. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bebeği çok sık emzirmek olacaktır. Beslenmesi iyi olan bebek daha sık idrar ve dışkı yapar. Bilirubin de zaten vücuttan idrar ve dışkı yoluyla atılmaktadır. Doğum sonrası bebeği emzirmeye olabildiğinde erken başlamak sarılığın oluşmamasına, oluşsa bile tedavi edilmesi gereken seviyelere gelmemesine katkı sağlayabilmektedir.

Yenidoğan sarılığının tedavi edilmesi gereken seviyede olup olmadığını öğrenmek için kandaki bilirubin seviyesine bakılır. Çıkan kan sonucuna göre nihai kararı elbette doktorunuz verecektir. Yüksek çıkan bilirubini düşürmek için doktorunuz ‘fototerapi’ yöntemini önerebilir. Bu yöntem bebeği ışık yayan lambalar altında yatırıp vücudunda birikmiş bilirubini parçalayarak vücuttan atılmasını sağlamak içindir. Fototerapinin bebeğe bilinen bir zararı olmamakla beraber, bebeğin gözleri tedavi sırasında ışıktan zarar görmesin diye kapatılmaktadır.

Son olarak kan uyuşmazlığına bağlı gelişen sarılıklarda bebekte kan değişimi yapılması gerekebilmektedir.

Sarılık tedavi edilmediğinde bebeğin beynini etkileyebileceğinden dolayı sarılık şüpheniz varsa mutlaka doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederim.

Sağlıklı günler dilerim.

https://bebegimizoldu.com/

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.