YUMURTALIK KİSTLERİ

Yumurtalık kistleri, her kadının, ömründe bir defa bile olsa yaşadığı durumlardan biridir. Bu kistler zararlı, zararsız olarak iki gruba ayrılırlar. Ayrıca oluşum dönemi olarak üreme çağında mı yoksa menopoz döneminde mi görülüyor, bu çok önemlidir. Çünkü üreme çağında yumurtalıklarda kiste rastlama ihtimali daha yüksektir. 

Çeşitlerine değinecek olursak:

Fonksiyonel Kistler: Adet görmeye yeni başlanılan dönemde görülme sıklıkları daha çoktur. Hormon dengesi düzensizlikleri bu kistin oluşmasında etken faktördür. Bu kistler doktor kontrolünde takip edilir ve çoğu kendiliğinden kaybolur. Doğurgan dönemde de sık görüldüğünden herhangi bir ilaç tedavisi uygulanmaz. Aylık takibi yapılır.

Korpus Luteum Kistleri: Adet döneminde meydana gelen ve bazen kanamaya neden olan kistlerdir. Zararsızdır. Çoğu kendiliğinden kaybolur.

Dermoid Kistler: Bu kistlerin içerisinde vücudun dış yapısında bulunan; kıl, deri, kemik, yağ, diş gibi dokular bulunur. Bu kistlerin bazıları yumurtalıklarda torsiyon(dönme) meydana getirebileceğinden cerrahi operasyon ile alınır. Çok ciddi boyutlara ulaşmadığı sürece problem olmadan, yumurtalık eski işlevine geri kazandırılacaktır.

Endometriyotik (çikolata) Kistleri: Bu kistlerin içerisinde bulunan yapı çikolataya benzediğinden adını buradan alır. Üreme döneminde en sık rastlanan özel kistlerdendir. Çikolata kistleri aslında endometriozis hastalığının yumurtalıktaki görünümüdür. Tedavi için ameliyat yöntemini seçmede seçici davranılabilir. Eğer kist ciddi boyutlara ulaşmadıysa takip edilir. Tüm tümör belirteçleri yapılan tetkiklerde incelenir. Fakat 10 cm gibi büyük boyutlara ulaştığında yumurtalığı da tehdit edeceğinden ameliyata başvurulur.

Kanser şüphesi olan kistler: Yapıları gereği sert kısımları sıvı kısmından çok olan kistlerdir. Kötü huylu olma olasılığı yüksektir. Patolojiye gerek duyulur. İyi huylu ise operasyon normal şekilde gerçekleşir. Kötü huylu ise hasta kanser tedavisi sürecinde takip edilir.

Yumurtalık kistlerinin tanısı, fiziki muayenelerle ve ultrasonografi ile konur. Gerekli kan, MR ve tomografi tetkikleri yapılır. Tabii ki her kistte bu yöntemlere başvurulmaz. Gerekli görülen durumlarda kistin yapısının ve çeşidinin incelenmesi adına gerçekleştirilir. Zararsız olan kistlere de takip süreci boyunca eğer ani başlayan karın ve kasık ağrısı, bulantı ve kusma eşlik ediyorsa, hasta mutlaka hastaneye başvurmalıdır. Çünkü kisti patlamış yada içeride torsiyona sebep olmuş olabilir. Bu yüzden erken teşhis edilmesi gerekir.

Sağlıklı günler.

 

 

Related Posts

One thought on “YUMURTALIK KİSTLERİ

  1. Bu benim de yaşadığım bir durumdu. İlk başlarda kulağa korkutucu gelse de doktora düzenli gitmek ve doğru tedavi uygulanması sonucunda atlatılamayacak bir problem değil. Yazarımız da çok güzel özetlemiş, kendi adıma teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.