YÜREĞİNDE ANNELİK DUYGUSU YAŞAYAN TÜM KADINLARA İTHAFEN

YÜREĞİNDE ANNELİK DUYGUSU TAŞIYAN TÜM KADINLARA İTHAFEN

Toplumumuzda, evlendikten sonra çocuk sahibi olmak ve soyun devamını sağlamak en önemli unsur olarak kabul edilir. Kadınların anne rolünü üstlenmeleri ile birlikte ailede tamamlayıcı olma görevini de yerine getirmeleri, bu durumu kaçınılmaz hale getirmiştir. Aslında çocuk sahibi olmak evliliğin zorunlu bir parçası değildir. Tercihen anne yada baba olmak istememek, istemek kadar normal bir durumdur.

Tabii ki bunun yanında anne olmaya çalışan, bunu her şeyden çok isteyen o kadar çok kadın var ki. Onların bu isteklerini, bekleyişlerini anlamamak neden? Maalesef bunu anlatmaya çalışmak bile çok zor.

En büyük zorbalık değil midir sırf bebek sahibi olamıyor diye yapılan eleştiriler. Yaşadığımız toplumun tutumları, aile baskıları, insanların sırf incitmek için kurduğu cümleler, hakaretler, saygısızca sarfedilen sözler…

Bunların bir kadını ne kadar üzebileceğini, kendini yetersiz hissettireceğini gerçekten hiç mi düşünmüyorsunuz, ya da bilerek mi davranıyorsunuz böyle? Bu kadar kötü olmak neden?

Halbuki ne kadar istiyorlar anne olabilmeyi, sayısızca tetkikler, testler ne kadar yoruyor onları. Her seferinde umutla bekliyorlar. “Belki” cümlesi onların dudaklarında anlamlanıyor adeta. Aylarca, yıllarca bir çocuk sahibi olabilmek için umutla besliyorlar hislerini.

Bu yüzden onlara karşı daha hassas ve daha nazik olmamız gerekiyor. Onlar için yapılan bütün bu zorbalıklara dur dememiz son derece önemli. Böyle konuların geçtiği bir ortamda mutlaka tavrınız net olsun. Empati yapın, kendinizi onların yerine koyun ve tekrar düşünün söyleyeceğiniz sözleri.

Kendi hayatınızla onlarınkini kıyaslamayın. Bilin ki onlar sizin çocuğunuzla yaşayacağınız her türlü zorluğu, tüm kolaylıklara tercih ederler. Sürekli doktor tavsiye edip durmayın. En büyük istekleri çocuk sahibi olmak olduğundan muhakkak gittikleri bir doktorları da vardır. Bazen iyilik yaptığımızı düşündüğümüz durumlarda bile karşımızdakinin canını acıtabiliriz. Özellikle böyle konularda ekstra dikkatli olmamız gerekir. Arkadaş desteği, bu durumlarda çok iyi gelecektir. Yanlarında olun ve desteğinizi esirgemeyin. Sürekli tavsiyelerde bulunmanıza gerek yok. Yaşadıkları durumu paylaşın yeter.

Sürekli ne zaman bebek doğuracağını sormayın bir kadına. Neden hala yapmadığını da. Bunun ne kadar kötü, ne kadar acıtıcı bir soru olduğunu tahmin bile edemezsiniz. Sırf siz merakınızı doyuracaksınız diye kırmayın kimsenin kalbini. Hakkınız yok buna. Ya da sırf siz bebek sahibi oldunuz diye kendinizde eleştiri hakkı bulmayın lütfen. Bu hayatta hiçbir şeyin garantisi yoktur, unutmayın. Gün gelir övündüğünüz her şey imtihanınız oluverir.

Çocuk sahibi olamadığı için yuvası yıkılan kadınların da hikayelerini okudum. Bu nasıl bir aşağılanmadır? Hatta bu kadınlara kuma getirme teklifleri bile sunuluyor. Düşünsenize daha ne kadar yetersiz ve aşağılanmış hissedebilirsiniz ki.

Bu kadınlar sırf bu yüzden canlarına kastediyorlar. İntihar ediyorlar. Yani bu öyle sıradan bir durum gibi görünmemeli. Maalesef ki çok ağır sonuçlar doğurabiliyor.

Anne olmak demek, illa ki bir çocuk sahibi olmak da değildir ayrıca. Anne demek, sahiplenmektir, koşulsuz sevebilmektir, sorumluluk alabilmektir. Anne demek kocaman bir yürek, bir dünya demektir. Bu durum yürekli kişilerin anlayacağı bir durumdur. Anne yüreği bir başkadır. Aklının tüm derinliklerinde evladı saklıdır. Öyle ki, o yüreği incitseniz de sever, kızdırsanızda sever, ne olursa olsun her an sever…

Severken keşkeleri yoktur hiç. O yüzden benim için anne olmak, yüreğinde annelik duygusu taşımaktır. Bu duyguyu taşıyabilen her kadın, annedir benim gözümde. Doğurmasına gerek yoktur.

Lütfen toplumumuzun önemli ve hassas noktası olan kadınlar için daha nazik ve saygılı davranalım. Bunu toplumun geleceği ve sağlığı açısından çok önemli olduğunu bilerek yapalım üstelik.

Çünkü bir kadın, bir dünyayı taşıyabilir duygularında, hislerinde.

Bir kadının onurlu başı,

Şerefli bir erkeğin omzuna yakışır.

Şevkat en çok adamda,

Merhamet de kadında güzel durur.

Adam sevince kadını,

Kadın yuvaya dönüşür.

Sever kadın,

Sevilir.

Doyurur.

Büyütür.

Besler.

Küçük bir dalken,

Ağaç oluverir.

Kadın her şeye yetebilir.

Kadın her şey olabilir.

https://bebegimizoldu.com/

 

 

 

 

Related Posts

3 thoughts on “YÜREĞİNDE ANNELİK DUYGUSU YAŞAYAN TÜM KADINLARA İTHAFEN

  1. O kadar güzel ifade etmişsiniz ki tüm duygularımı. Göz yaşlarımı tutamadım. Herkes farkına varmalı Anneler Güçlüdür. Ve her kız çocuğu yüreğinde annelik duygusuyla doğar. 🥺🤍

  2. Ne anlamlı ne kadar duyarlı bir yazı. Bu konuda bir farkındalık oluşturmuşsunuz resmen. Okurken kendimi bile eleştirdim. Bu bilinci sağladığınız için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.